21 Kasım 2010 Pazar

Alternatif çözüm önerileri-5

Dizinin beşinci bölümü ile karşınızdayım. Bu bölümde Türkiye ekonomisinden, yerli üreticinin çin karşısında ezilmesinden ve üreticinin ucuza mal üretmesinin nasıl mümkün olacağından bahsedip alternatif çözüm önerileri sunacağım.

Çin'i bilirsiniz. Birçok ülkeyi açık pazarı haline getirmiş son yüzyüılın en büyük ekonomilerinden birisi haline gelmiştir. Peki bunu nasıl başarmıştır hiç düşündünüz mü? Şöyle bir alışverişe çıktığımızda neredeyse her eşyanın etiketinde Made İn China damgasını görürüz. Adamlar üretiyor ürettiğini ucuza satıyor ve ekonomiside büyüyor bu büyüme halkınada yansıyor. Türkiye'nin örnek alması gerektiği ekonomi modeli çindir. Peki Çini diğer devletlerden ayıran en büyük özelliği nedir? Nüfusunun kalabalık yada topraklarının büyük olması değil. Çok ucuza enerji üretip ürettiği enerjiyi çok ucuza kullanabilmesidir. Bunu nükleer enerji santralleri ile gerçekleştirmektedir.

Çevrecilerin bana kızdığını görür gibiyim. Ama bu bir gerçek ister istemeyin ister isteyin Türkiye'dede nükleer enerji santralleri kurulmalıdır. Yani kısaca büyümek istiyorsak şarttır. Çevrecilerin karşı çıkma sebeplerinin haklılık gerekçesi var. Bir patlama olsa sonuçları ağır olabilir. Ancak ülkemizin kara sınırı olduğu Ermenistan'da bile 10 yakın santral olduğunu göz önüne alırsak orada yaşanan bir patlamadan ülkemizde etkilenecek. Veya Yununistan'da olan bir patlamadan ve tabiki İrandaki mevcut nükleer enerji santrallerinde olan bir kazadan ülkemizde kesinlikle etkilenecek. Vaziyet böyle iken dört bir yanımız zaten nükleer enerji santralleri ile çevrili iken bizim bu teknolojiyi elimizin tersiyle itmemiz, bütün komşularımızda böyle bir teknoloji varken ve olası bir kazada bizlerde etkilenecekken biz kanser olmak istemiyoruz demeleri ne kadar normal. Zaten tehdit altındasın. Şimdi Türkiyeye nükleer enerji santralleri kurmaları halinde yaşanacak gelişmeleri sıralayacağım.
  • Bu enerji santrallerinden faydalandığımız anda çok ucuza enerji üretebileceğiz. Buda demek oluyor ki sanayicimiz artık elektrik enerjisine muhtaç olmayacak dilediği gibi üretim yapacak hem kendisi doyacak hem çevresi doyacak.
  • Bilindiği üzere elektrik enerjisi nükleer enerji santrallerinde üretilen enerjiye göre çok pahalı bir enerji türü. Bu santrallerden kurulması halinde hem evlerde hem üreticilerde ekonomik açıdan rahatlayacak.
  • Türkiye ekonomisi üreten bir ekonomi haline gelecek. Artık çin mallarına rağbet kalmayacak. Çünkü bizde ucuza enerji ürettiğimiz için halka ucuza mal satacağız.
  • Ekonomik alandaki gelişmeler halkın cebinede yansıyacak. Açlık sınırı düşecek. Herşey çok ucuz olacağından işverenler daha fazla eleman alacak ve işsizlik azalacak.
  • .................
İşte böylesine bir teknolojiyi ve bu teknolojinin getirileri saçma sebepler yüzünden terkedip dünyanın en pahalı elektriğini en pahalı yakıtını tüketmek ne kadar akıl karıdır öyle değil mi?

 Veda ederken: Zararından çok faydası varmış (:

1 yorum:

  1. SON CÜMLEN BENİM DUYGULARIMA ORTAK OLMUŞTUR!!!

    "İşte böylesine bir teknolojiyi ve bu teknolojinin getirileri saçma sebepler yüzünden terkedip dünyanın en pahalı elektriğini en pahalı yakıtını tüketmek ne kadar akıl karıdır öyle değil mi?"

    YanıtlaSil