24 Ekim 2010 Pazar

İhtarname-5

Bu dünya'da her canlının yüce Allah ömür verdiği müddetçe yaşama hakkı vardır. Ölümü de yaşamı da sadece Allah verir. Bir canlının yaşama hakkını elinden almak Allah'a şirk koşmaktan daha beter bir suç teşkil eder. Son zamanlarda İzmir'de güvenlik kameralarına takılan bir görünütüyü tartışıyoruz. Şu hayvandan daha aşağı olan bir gencin(!) zavallı savunmasız kediyi acımasız bir şekilde kafasını tekmeleyerek öldürmesi tüm Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Bütün hayvan hakları savunucuları gösteriler düzenlemiş, televizyon programları bu olaya geniş yer ayırmıştı. Bunların hepsi çok güzel, artık Türkiye'de birşeylerin yerine oturduğunun göstergesidir.

Bir de İnsan Hakları konusunda ki yeterliliğimiz var belki de yetersizliğimiz desem daha doğru olur. Bir insan bir insanı öldürüyor bu konu üçüncü sayfa haberlerinden öteye geçemeden gündemin harareti içerisinde eriyip gidiyor. Gerçekten anlamıyorum bu medyayı. Bireysel silahlanmanın ve şiddetin tırmandığı şu yüzyılda bütün bir toplumu tehdit edici bir felakete doğru yol alırken ileride ki buz dağını gösterip uyarmak yerine geminin temizliği ile meşgul oluyorlar.

Oysa ki gemi buz dağına çarpıp battıktan sonra gemi temiz olmuş temiz olmamış hiçbir ehemmiyeti kalmıyor. Medya bize bardağın hep dolu daha doğrusu dolu gibi duran tarafını gösterdi. Bende aslında yarısı da olsa dolu gibi gözüken aslında bir hokabazlıktan başka birşey olmayan boş tarafını gösteriyorum.

Şuan ABD'nin içerisinde bulunduğu vaziyete bizde düşmemek için bunun tedbirini almalıyız. İşte buna en iyi çözüm. Her bir bireye fert fert canlı sevgisini aşımalı "Yaratılanı severim yaradandan ötürü" felsefesi yerleştirilmelidir. Bu noktada hayvan haklarına medyanın yer verdiğinin onda birini insan haklarına da gösterse bütün bunlar zamanla düzelecektir. İşte aziz kardeşlerim vaziyet bundan ibarettir. Gidiyoruz bir meçhule, fail kim anlamadım!

Veda ederken: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi -madde II-

2 yorum:

  1. değerli kardeşim.yüreğine sağlık.çok anlamlı bir yazı kaleme almışsın.tebi anlayana...

    YanıtlaSil
  2. E-Dergi web sitesi bence çok iyi bir fikir.ama sana net kararı bugün gün içerisinde vereceğim.

    YanıtlaSil