12 Ağustos 2010 Perşembe

Alternatif çözüm önerileri-2

Daha önce birinci kısmında sigara ve alkol yasağı mevzusuna çomak soktuğum bu dizinin ikinci kısmında ise Türk televizyonculuğunu haddim olmayarak eleştirmek istiyorum. Başta RTÜK kurumunun işlevsizliğini ve reyting uğruna bu halka izlettirilen saçmalıkları (Allah bunların ıslah etsin cinsinden) irdeleyip, bize ne oluyor dedirten amerikan kültürünü nasıl ruhumuza nakış nakış işlediklerini görmek farkındalık yaratmak iyi olacaktır.

Eskiden hep yasakçı zihniyetle eleştiilmişti TRT(hem radyosu hem televizyonu). Arabesk müziğini sansürleye dursun bir ara barış manço abimizi dahi sansürlemişti arkadaşım eşek davasından. Şimdi pek bir özgürleşen(istediğim böyle özgürlük değildi ki) televizyon kanallarımızı kontrol mekanizmasındada sorunlar belkide çatlaklar olduğu aşikâr. Daha öncede bu konuya değindim belkide sıkılmışsınızdır bu saçmalıkları okumaktan ama ister okuyun ister okumayın vaziyet böyle. Aslında biz kendimizi kandırıyoruz. Televizyonda reyting uğruna yapılan kepazeliklere alkış mı tutsak yoksa onlara saygın kurumlardan plaket mi versek?


Yeni tredn ise aile müessesi gibi toplumumuzun çekirdeğini oluşturan kurum üzerinde. Evcilik oyunu mu ne diyorlar. Oyun ne dört tane evlilik numarası yapan seviyesi düşük saçmalayan ve bu saçmalıklarıda bize izlettirenler hala nasıl oluyorda 7 24 yayın yapabiliyor anlamakta güçlük çekiyorum. Yasakçı bir zihniyette olduğum fikrine kapılabilirsiniz ancak kaliteyi korumak içinde bir noktada yasaklamak gerekiyor. Buradan RTÜK amcaya sesleniyorum sizin özgün ve kaliteli televizyonculuk anlayışınız böylemiydi.

Efsane geri döndü dedi arkadaşın biri. Bende anlamsız anlamsız suratına bakarken var mısın yok musun yeniden başlıyor yuppiiii diyerek(işin aslı öyle değil bir öğrenci şakalaşması) diyerek evdeki şartellerin atmasına sebep oldu. Arkadaş bitti sanmıştım bu saçmalık yeni yine ve yeniden mevzusuna girdi artık olaylar. Velhasıl bu sorununa bir allternatif çözüm sunmak gerekirse bu noktada RTÜK amcaya büyük iş düşüyor eğer gerçekten denetleyici bir mekanizmaysa o zaman bu amerikan kültürü empoze etmeye çalışan seri emperyalistlere izin vermez çözüm basit YASAKLASIN!

Veda ederken: Özgürlüçüyüm ama sınırlar içerisinde !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder