19 Temmuz 2010 Pazartesi

İki Darbe Arasında İlginç Zamanlarda (İnceleme)

Kitabın ismini ilk duyduğumda merak ettim kitabın içeriğini. Ancak kitabın yazarının ismini öğrenince merakım dahada arttı. Kitabın yazarı İskender Pala beyefendi idi.

Esasında İskender Pala'nın asker yönünü hiç bilmiyordum, bu kitap sayesinde öğrendim diyebilirim. Yaşadıklarını karşısında, düşücesinin devamlı arkasında olması çok etkiledi beni. Askerliğin kişisel egolar için nasıl kullanıldığını gözler önüne seren bir kitap iskender pala bazı görüş ve harketlerinden dolayı sürekli tayinlere maruz kalır halbuki hiçbir örgüt ya da siyasi görüşle bağlantısı yoktur. Yaptığı birçok şey için hesap vermek zorunda kalır yaşadığı olayları resmi belgelerle de kanıtlayan iskender pala bence güzel bir esere imza atmıştır.


Darbe sürecinde bilinen gerçekleri aslında bilinmeyen yüzüyle bizzat yaşamış olan, yaşadıklarını da sade ve içten bir dile anlatan iskender pala'nın insanı etkilememesi mümkün değil. Bu kitapla beraber İskender Pala'yıda tanıma ve o darbe günlerini anlama fırsatı buluyorsunuz. Uzun lafın kısası ben aldım okudum. Kitap şimdi bir arkadaşımda umarım sağsalim arşivime döner (: Sağlıcakla...

Veda ederken: Allah bir daha yaşatmasın o günleri...

1 yorum:

  1. 12 EYLÜLDE UMARIM MİLLETİMİZ DARBECİLERİN YANINDA OLMAZLAR.İNŞALLAH YENİ ANAYASANIN YANINDA OLURLAR.

    SİTEME BEKLERİM

    YanıtlaSil