19 Temmuz 2010 Pazartesi

Alternatif çözüm önerileri-1

Yeni dizi açmaya karar verdim. Aslında uzun süredir aklımda vardı böyle birşey. Ama nereden nasıl başlasam bilemiyordum. Açılımla başlayayım dedim. Zaten daha önce onlarca yazı yazmıştım bu konuda. Bende kapalı alanlarda sigara yasağı ve bu yasağa çözüm önerileri ile başlayayım dedim. Devlet babaya akıl vermek her ne kadar haddim olmasada olurya birileri okur diye yazıyorum.

Bilindiği üzere iki üç senedir kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Buna en çok tepkiyi kıraathane yani kahvehane işletmecileri gösterdi. Kahvehaneciler odası başkanı falan bu yasağın esnestilmesini istedi. vesaire vesaire.


Bilindiği üzere sigara içinden bin türlü zararlı madde var, ama esas bağımlılık yapan ve haz veren madde nikotin illeti. İnsanın yakasına yapıştımı işin zor. İlk başta akciğerlerin gider sonra ses tellerin ve kıvrana kıvrana ölürsün. Hergün ekranlarda bangır bangır sigaranın sağlığa zararlarını anlatan kesitler var. Ancak hala kullanan yani iradesine hakim olamayan varsa ya aklı ile bir zoru vardır veyahut uzunvadeli bir intiharı düşünüyordur.

Son zamanlarda sigara paketlerinin üzerinde resimler peydah olmuş(dersenizki içmiyorsun nereden biliyorsun; el-cevap: internet...). Kanser olmuş akciğer resimleri, bağırsak resimleri, boğaz resimleri falan basıyorlarmış paketlerin üzerine. Altına da not düşmüşler sigara size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar vermektedir diye. İşte en büyük silah bu dostlarım. Toplumumuz kendi parasıyla kendini ve çevresindekileri zehirliyor daha doğrusu zehirletiliyor. Bu kapalı alanlarda sigara yasağından sonra sigara tüketimi konusunda bir düşüş yaşanmış. Peki bunu en aza hatta sıfıra indirgemenin bir yolu yokmu ? Belki güleceksiniz, belki yok artık diyeceksiniz, gerkafalı diyenlerinizde olacak ama bence var. Hem tütün üretimini hemde tütün kullanımı ülke sınırları içerisinde yasaklamak(alkolde dahil). Bu büyük bir sanayi hemde devlete gelir kapısı diyenlerinizi duyar gibiyim. Peki devletin her yıl sigaradan dolayı çeşitli kanser hastalıklarına yakalananlara harcadığı parada daha büyük bir gider(buda madalyonun diğer yüzü). Peki bu seferde kaçak tütün olayları başgösterir derseniz devlet onun önleminide almak zorunda derim.

Veda ederken: Sultan IV. Murat / Neredesin sen !

1 yorum: