21 Haziran 2010 Pazartesi

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu

Geçen ay sitenin birinden kelepir bir kitap sipariş etmiştim. Fiyatına nazaran iyi sayılabilecek bir baskıya sahipti. Kitabın adı Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu idi.

Max Weber'in en ünlü eserlerinden biridir. Ona göre çalışmak önemlidir. Asıl amaç çalışmaktır. Protestanlığın temel amaıcı da bunda yatar. Kapitalizmin ruhu da insanları çalışması, üretmesi ve tabi ki tüketmesiyle güçlenir. Weber'in siyaset bilimindeki yerini kavramak önemini anlamak için okuyabileceğiniz, prorestanligin siddetle karsi ciktigi "kadercilik" anlayisinin nasıl gunumuz kapitalizminin bahanesi haline geldigini anlatan bir eserdir. kapitalistlerin, protestanligin temelinde yatan "cok calis, gunahkar bile olsan belki tanrı seni affedip cennetine alir", ogretisini kullanmalarinin detaylarini da deginilir. genel kultur adina faydali bir eserdir.


Weber'in bu kitabında kapitalist ekonomik sistemin doğuşunun protestan ahlakına bağlandığını görmekteyiz. yeni bir yaşam tarzı ve ekonomik sistemin doğuşuyla ona uygun toplumsal kurumların gelişmesi arasındaki ilişkiyi terse çevirmiştir yazar ve önce toplumsal kurum olan protestan ahlakının ortaya çıktığını ve ardından kapitalizmin doğduğunu iddia etmektedir.

Kitabın tek dezavantajı, kitap maalesef çeviri ve tashih hataları ile dolu. bu da okuma zevkini öldürüyor. kimi yerde harf hatalarından dolayı yorum yolu ile hatayı düzeltmek zorunda kaldım. inşallah doğru düzeltmişimdir.

1 yorum:

  1. ilk fırsatta bu önerdiğiniz kitabı temin etmeye çalışacağım.iyi çalışmalar

    YanıtlaSil