bize bunca sessizliği öğretebilmek için, çok yalnız kalmış olmalı atalarımızdan biri...

14 Kasım 2009 Cumartesi

Yurtta sulh cihanda sulh nedir?

Bu yazımda akepeli vekillerin Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözünü örnek göstererek açılıma destek bulma girişimlerinden bahsetmek istiyorum.

Ne acıdır ki değerli dostlarım bizlere Atatürk'ün arkasına sığınıpta siyaset yapıyorsunuz iftiralarında bulunanlar M.Kemal Atatür'ün sözlerini kullanarak projelerine destek bulma çabası içerisindeler. Şimdide ulu önder Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh." sözünden ilham aldıklarını söylüyor bizlerden içeriğinin ne olduğu kesin olarak bilmediğimiz(başka bir pencereden bakarsak aslında içeriği çok açık daha öncede bahsi geçtiği gibi) açılıma destek vermemizi istiyorlar.

Öncelikle onlara şunu anlatmamız gerekiyor. Atatürk bu sözünü devlete ve askerimize üstelik sivil halkımıza silah sıkan vatan hainleri için söylememiştir.
Dünyanın saygıyla andıgı nice milletlere ilham kaynagı olan Mustafa Kemal Atatürk`ün çok güzel bir sözüdür `yurtta sulh, cihanda sulh` Barışcıl bir toplum, barışcıl bir lider oldugu çok güzel vurgulamıştır. Yanlız Atatürk`ün keskin zekası bu kelimelere şöyle bir tehtitkar anlam yüklemiştir, kelimeleri kılı kırk yararcasına irdeleyen dünya liderlerine: `eger benim yurdumda barış(sulh) olursa dünyada da barış(sulh) olur.` Bu cümleyi bugün bazıları anlamak istemeselerde çağdaş atatürkçü Türk genci çok iyi anlıyor.

Atatürk devlet ile silahlı mücadeleye giren örgütler ile hiçbir suretle el sıkışmamıştır, alternatif çözüm yollarına gitmemiştir. Atatürk'ün ilerigörüşçü olma özelliği sayesinde Türkiye en keskin virajları dahi geçmeyi bilmiştir(bkz. Paris Barış Konferası).

İşte değerli dostlarım kim kimin arkasına sığınarak siyaset yapıyormuş hep birlikte görüyor, büyük bir üzüntü ile izliyoruz. Bu duruma üzülüyoruz çünkü eğer ki Türkiye bu buhranlı dönemleri atlatamaz ise etnik ayrışmaya doğru yol alacak belkide terör tekrar canlanacak tekrar güç bulacak..
Esen kalın...

1 yorum:

  1. yüreğine sağlık değerli dost.çok iyi bir noktayı yakalamışsın

    YanıtlaSil