18 Ekim 2009 Pazar

Geçmişten bugüne TV kültürümüz

Daha önceleride biraz değindiğim bir konuyu irdelemek istiyorum. Ne olduysa 1990 lı yıllara geçtiğimizden sonra oldu. Özel televizyon kanallarının bir bir ortaya çıkması reyting savaşları ardından bir yeraltı mesya şehirleri kuruldu. Şüphesiz bütün bunlarda tek bir zihniyetin parmağı vardı o da vahşi kapitalist politikadan başkası değildi. İlk önce hayatımıza Kara Şimşek girdi ardından onu Dallas takip etti ve entrikalarla dolu serüvenimiz TRT aracılığı ile başlamış oldu. Seriyi bu kezde Latin Amerika'nın pembe dizileri devraldı. Derken artık televizyon kültürümüz oluşmadan batı tarafından berteraf edilmiş oldu[belkide kenidlerince şekillendirildi.]

Ve işte 2000 ler... Nihayet milenyuma girmiştik. Galatasaray'ın büyük başarısı ile taçlandırmıştık Türkiye'nin milenyuma girişini. Futbol ile yatıp futbol ile kalkıyorduk zararsızdı masumdu futbol denen hadise. Kimi zaman üzüldük kimi zaman büyük sevinçler yaşadık[bkz. UEFA kupası olayı]. ve geldik
2009'a artık batının birşey yapmasına gerek kalmamıştı. Türk kültürünü unutturmak milli ve manevi değerleri erozyana uğratıp kendi benliğimizi unutturmak için artık bir güç sarfetmelerine gerek yoktu. Çünkü artık televizyon dünyamızda kültürümüzde içimizdeki irlandalılar vardı.

Şu son iki yıldır Kanal D'de gösterilen Aşk-ı memnu dizi bunun canlı göstergelerinden birisi. Dizinin konusu aile içi sapkınlıklar, bolca müstehcenlik[bir nevi p*rn* kuşağı]. İşte yıllardır kayıtsız şartsız bize izlttirilen gerek sinemalar gerek diziler bizleri bu noktaya kadar getirdi. Demekki bu gibi yayınlara rağbet varki yapımcılarda bunları yapıyor.

Uyan ey kardeşim! Bizim sorunumuz seçme hakkımızın elimizden alınması ve bazı şeylerin dayatılması. Televizyon seni değil sen onu yönet, izlemeye değer birşey bulamadıysan kapat gitsin. İnan ki izlememeniz izlemenizden katkat daha hayırlıdır. Manevi değerlerine özellikle Türk aile yapısı ile alay eden şerefsizlere karşı televizyonu reddet.

3 yorum:

 1. Günaydın Hayırlı günler Yeni Haftanızın sizlere Güzellikler getirmesini dilerim.Sevgiyle Saygıyla vede Sağlıkla Mutlu Esen Kalın ALLAH'a Emanet Olun Saygılarımla. http://sukruyilmaz.net/img/gunaydin4.jpg

  Hasret bitti ve yine Sizlerle Birlikteyim .Ev Taşınmasından Dolayı Sizlerden Ayrı Kaldığım Süre İçerisinde Web ve Blog Sayfamı Ziyaret Ederek Yorumlarınızla ,Cbox Mesaj kutusuna yazdığınız mesajlarla ve Mail Göndererek Katkıda Bulunmanızdan dolayı Teşekkür Ederim.
  Şükür Kavuşturana Hasret ve Ev taşınması bitti, yine siz kardeşlerimle birlikteyim. Ev yeni olduğundan gelecekte uğraşmamak için ev içindeki dekorasyonu ve tadilatı derken taşınma yerleşme ve Telekomdan TLF nakli ve internet epey uzadı ancak bitti.Tabii Turk Telekom yine yapacağını yaptı internet nakilini yapıyor ama bir türlü on günden evvel aktifleşmiyor sebeb, efendim portlarda yer yok nihayet port ilavesi yapıldı ve açıldı tabii benimde canım cıktı...
  ALLAH herkese gönlüne göre ve versin ve evi olmayalarada evsahibi olmayı nasip eylesin.

  Şükrü Yılmaz
  Antakya-HATAY

  http://www.sukruyilmaz.com
  http://www.sukruyilmaz.net

  GEÇ OLDU

  Bin yıl da gezsen fani dünyayı
  Bilmiyorsan bulamazsın asıl sılayı
  Görmek istiyorsan akı karayı
  Güneş batmışsa artık geç oldu

  Elinde canın yaralı kuşun
  Kalbine saplıysa yağlı bir kurşun
  Ölmezden evvel son kez bir düşün
  Azrail geldiyse artık geç oldu

  Kızıl hicranlar sarmış vuslat yapağı
  Düştüyse üstüne pamuk yapağı
  Beklesen akşamdan gelmez sabahı
  Bak şafak batıyor artık geç oldu

  Takvimden atsan da kara günleri
  Hamamlar gezsen gitmez ki kiri
  Savrulup her yandan gençlik külleri
  Bir doğuş var bugün artık geç oldu

  Avuç açıp ta bekleme boşa
  Tırmandın mı sen o dik yokuşa
  Bahane arama bahara kışa
  Zirveyi gördüysen artık geç oldu

  Alıntı:Gültekin Yazıcı
  http://www.siirdefteri.com/?sayfa=siir&siir_id=27371

  YanıtlaSil
 2. ""kavaK YeLLeRin'de hepsi SırayLa BirbiriyLe Çıkıyor . Aşk-ı Memnuda Adam YengeSiyLe Takılıyor =) Bu DiziLer İzLenme Rekoru Kırıyor , Pardon Ama Bu üLke Nereye Gidiyor ? =)"

  YanıtlaSil
 3. Sizin de Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

  Maalesef televizyon ülkemizde emperyalist ülkelerin ve Fetullahçıların ekmeğine yağ sürecek biçimde programlarla dolu, evlenme programı adı altında alenen p.........lik yapılıyor ben ençok bunlara kızıyorum. Bol bol dizilerle millet uyutuluyor, sabah hiç açmıyorum bile, yemek programlarıyla, dedikodularla vakit geçiriyorlar!

  YanıtlaSil