26 Eylül 2009 Cumartesi

Kürt Sorunu, Acil Sorun Gerçekçi Yaklaşım

Kimileri bu sürece Kürt Açılımı kimileri demokratik açılım kimileri ise milli birlik süreci diyor. Şunu söylemek isterim ki ben bu sürece şiddetle karşı çıkmaktayım. Nedenleri çok basit; size bir örnek vereyim.
Eskiden PKK lehine teröristler miting yapıp bölücü başının pankartlarını açıp Türk milletini aşağılayıp, bölücü başını Ulu Önder M. Kemal Atatürk ile kıyas edebiliyormuydu? Günümüzde bütün bunların katkat fazlasını görüyoruz(Yakında kendi vatanımızda azınlık durumuna düşüreceleceğiz bkz. 20. yy Osmanlısı).
Neredeyse hergün bir şehit haberi ile uyanmaktayız. Tam 30 yıldır Türk ve Kürt  halkına zulum eden PKK ve bunun diğer uzantıları bu süreçte masumları mı oynayacaklar(bkz. Bölücüye af tartışmaları).Dün bir kitap ile rastlaştım açıkçası sevindim ve en kısa sürece edinmeye çalışacağım bu kitabı. Yazımın başlığındanda anlaşılacağı üzere kitab Kürt sorunuve çözüm önerilerini barındırmakta.Kürt Sorunu Acil Sorun Gerçekçi Yaklaşım adı altında raflarda yerini alan kitabın kritiğini sizlerle ile paylaşmak istiyorum umarım ilginizi çeker.

Kürt Sorunu: Acil Sorun Gerçekçi Yaklaşım isimli bu kitapta Kürt Sorununun ortaya çıkışı, olayın askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel yönü, bu sorunun yaşanmasında iç faktörler, dış faktörler konusunda neler olup bittiği, Kürt Sorununun bu kadar süre çözümsüz kalmasında kimlerin rol oynadığı, bu sorunun yaşanmasında rant elde edenlerin olup olmadığı, sorunun çözümü için acilen ve pratik olarak hangi alanda neler yapılabileceği, sorunun çözümünde aydınların gerekeni yapıp yapmadığı, halkların bu olaya nasıl baktığı, 29 Mart 2009 yerel seçimlerde DTP ve AK Partinin tercih edilmesini nasıl yorumlamak gerektiği, sorun sadece bir Güneydoğu sorunu mudur yoksa bir Türkiye sorunu mu olup olmadığı, bu sorunun halklar arası bir çatışmaya dönüşmemesi için neler yapılabileceği, son zamanlarda TRT, YÖK ve hükümetin Kürtlere yönelik çalışmalarını nasıl değerlendirmek gerektiği gibi sorulara cevaplar aranmış.
[...]

2 yorum:

  1. evet kitabı en kısa zamanda temin etmeye çalışacağım.yeni web adresinizde hayırlı olusn.

    YanıtlaSil
  2. nasısın değerli dost.inşallah iyisindir.

    YanıtlaSil