25 Eylül 2009 Cuma

e-aktug.com'a Geçiş yaptım

2 gün önce natro.com firmasından kendime özel bir alan adı satın aldım. e-aktug.com u tercih ettim. Bir yıllığına satın aldığım bu alan adına 14.80 lira düz hesap 15 lira ödedim. bilmiyorum iyi mi ettim kötü mü ettim. ama insanın xxx.blogspot.com armasından kurtulması gerçekten çok hoş birşey. Blogumu takip eden arkadaşlar vardı mutlaka, eğer sizde benim gibi düşünüyor iseniz cakmablog.com bu işi çok güzel anlatmış dilerseniz sayfasından biraz alıntı yapayım olayın daha iyi anlaşılması için;

natro.com ‘dan alan adımı blogger’a nasıl yönlendiririm.Müşteri panelinize girin, alan adı yönetimi oradan da DNS kayıt yönetimi‘ne girin. Blogger’da kullanacağınız alan adını seçerek devam et butonuna basın. Ardından aşşağıdaki gibi bir sayfa gelicek karşınıza, resmin büyük halini üzerine tıklayarak görebilirsiniz. Bu sayfada 1,2,3,4 olarak işaretlenen işlemleri yapıcaz.
1. kısma www yazın, 2. kısımdan CNAME yi seçin, 3. kısma ghs.google.com yazın ve 4. olarakta ekle butonuna basıp kaydedin. Hepsi bu kadar.
Alan adımızı blogger’a yönlendirdik şimdi bu adresi blogger’a nasıl tanıtırım.
Blogger hesabımıza girelim. Ayarlar sekmesinden Yayıncılık buradanda Özel Etki Alanı Kısmını seçelim ve aşşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.
Buradanda gelişmiş ayarlara geçiş yapın kısmını seçelim.
İşaretli yere kullanmak istediğiniz domain adresini aşağıdaki gibi yazın ve ayarları kaydet butonuna basın.

Şimdi yönlendirme ve ekleme işlemlerimiz tamamlandı fakat www uzantısı uluslararası alanda alt alan adı olarak eklenmektedir. Tüm domainler aslında www yazmadan girilir ama webin simgesi olarak www harleride kullanılır. Blogger hizmeti bu alt alan adını pek dikkate almayak ilk kısımda dikkate almaz ve blog sayfanıza girmek isteyenler www.domainadi.com şeklinde yazdıklarında blog sayfanıza giremez. Bunun için aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi son ayarımızıda yapmamız gerekmektedir.

Alıntı

2 yorum:

  1. Sevgili Kardeşim Eyüp Akdağ
    Yeni Alan Adın Web ve Blog Sayfan Hayırlı uğurlu olun Allah yolunu açık eylesin,Başarılarının Devamını dilerim.

    Ben 2 yıldır Hosting ve web alan hizmetlerini Dinamo.Net.tr den kullanıyorum daha önce Alan Adlarımı 1998 yılında Ezahost diye bir firma vardı oradan almış ve hosting hizmetlerinide yine buradan kullanıyorsum ama çok zam yapınca mecburen değişiklik yaparak DİNAMO net .Tr ye geçtim halen Dinamo.net.tr nin MaxiWin Paketlerinden Mini Win Paketini kullanıyorum 2 alan adım var sukruyilmaz.net ve sukruyilmaz.com ama tek hosting üzreinden birbirlerine yönlendirme yaptım yani hangisini girersen onu açarsın alan adı ücreti haricinde yıllık 125.00tl ödüyorum bunu 3 aylık veya 6 aylık istersen yıllık ödeme seçeneklerini kullanabilirsin şimdilik bir eksi yanlarını görmedim memnunum.

    YanıtlaSil