17 Temmuz 2009 Cuma

Menderes'in Dramı (inceleme)

Bir önceki yazımda sözünü verdiğim gibi Sn. Şevket Süreyya Aydemir beyefendinin 1969 baskılı "Menderes'in Dramı" adlı kitabının kisa bir kritiğini yapmak istiyorum.

1969 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan kitabı. Kitap yalnız Adnan Menderes'i değil Demokrat Parti'yi ve 1946-1960 yılları arasındaki Türkiye de meydana gelen olayları hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyet Halk Partisi açısında değerlendirmiştir. Bu açıdan değerlendirldiğinde kitap Adnan Menderes ve Celâl Bayar arasındaki sürtüşmeyi farklı bir boyutta anlatır. Aydemir'in Kadro Dergisi'nin kapatılmasında ve kendisinin Cumhuriyet Halk Fırkası'nda etkisiz hale getirilmesinde sorumlu gördüğü Celâl Bayar'a bir kin beslediği kitap incelendiğinde daha rahat görülür.
Adnan Menderes üstüne bir kemalist tarafından oldukça tarafsızça kaleme alınan kitap Aydemir'in Suyu Arayan Adam, Tek Adam, İkinci Adam, Makedonya'dan Ortaasya'ya Enver Paşa ile birlikte toplamı 6000 sayfayı aşan bir yakın tarih incelemesinin son halkasını oluşturur.Bu seriye İhtilalin Mantığı, İnkılap ve Kadro, ve Kırmızı Mektuplar ve Son Yazılar da eklenirse dev bir yakın tarih külliyatı meydana gelir.

Dediğim gibi kitap sadece bir biyografiden ibaret değil. Geçen 65 yıllık bir süreci tarafsız bir şekilde okuyucuya sunmaktadır. Eğer imkanınız varsa okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Kitabı bulunduğunuz ilin halk kütüphanelerinden ve seçkin kitapçılardan temin edebilirsiniz.

1 yorum:

  1. Tek Adam, İkinci Adam, Enver Paşa'nın Dramınıda okumanızı tavsiye ederim .

    YanıtlaSil