2 Temmuz 2009 Perşembe

Kürsümden yükselenler-3

Bundan tam 16 sene önceydi. Bir takım provakatörler Sivas'ın güzel halkını tahrik ederek o talihsiz olayların isimini ve 2 Temmuz tarihini Sivas ile özdeşleştirdi. Ben Sivas'ta yaşıyorum. Ozanlar diyarı, aşıklar otağı, bir kültür başkenti olan Sivas'ın artık 2 Temmuz ile değilde isminin 4 Eylül ile anılmasının 4 Eylül ile özdeşleşmesinin zamanı gelmedi mi[hatta geçiyor]?

Bu katliam ile güzel şehir Sivas bir 30 yıl kadar geriye gitmiş bölgeye yapılan yatırımlar geri çekilmiş Türkiye üzerindeki oyunlar emeline ulaşmıştır. Ancak aradan 16 yıl geçmesine karşın Sivas'ın imajı hala düzelebilmiş en azından bir yabancının gözünde bir Cumhuriyet şehri olarak canlanabilmiş değil.


Atatürk Sivas için: "Cumhuriyetin temellerini burada attık" sözü bize şu gerçeği hatırlatıyor;
Şöyle ki Sivas insanı ve halkı hiçbir zaman katliama karışmamak ile birlikte katliamı gerçekleştirenler İslam ve sivaslılık ruhunu taşımıyolar. Sivas'lı veya Diyarbakır'lı olmak demek o şehirde doğup büyümek anlamına gelmez. Esas esas mühim olan doğup büyüdüğün bölge için birşeyler yapabilmek, doğduğun veya yaşadığın şehir için faydalı olabilmek(Bunu ülke bazında düşünmekte fayda var ki ben Türk'üm diyebilelim).

Sizlerden istediğim güzel şehir Sivas'ımızı artık o karanlık günler ile hatırlamak yerine büyük Sivas Kongresinin yapıldığı tarih 4 Eylül günü ile Cumhuriyetin temellerinin bulunduğu bir şehir olarak hatırlayalım. ***Ben 2 Temmuz Katliamını unutalım üzerine sünger çekelim demiyorum. Elbette esas failleri bulunsun, yapanın yanına kâr kalmasın ancak hala Sivas üzerinden kirli siyasetler yapılmasın. Bırakın Sivasımız gelişsin.

1 yorum:

  1. değerli dost
    sivas olayı hem türkiye hem de islam adına yakışmayan bir dehşet olayıdr.Bir kaç yobazın kardeşlerimizi katledişi hiç bir insanlığa yakışmamıştır.

    YanıtlaSil