12 Haziran 2009 Cuma

Harlem'in Beyaz Atlısı-3

Türkiye'nin son yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardandır Ziya Gökalp. Zira onun fikir ve düşüncelerinde Atatürk dahi etkilenmiştir-etkilenmemek mümkün değildir-.

Türkçülüğün Esasları, Türk milliyetçiliğinin sistem kuru-cusu olan Ziya Gökalp'ın en olgun eseridir. Ölümünden bir yıl ön-ce yayımladığı bu eserinde Türk milliyetçiliğine dair bütün Fikir ve tekliflerini bir sistem bütünlüğü içinde ortaya koymuştur. Bu bakımdan Türkçülüğün Esasları her Türk aydını ve özellikle her Türk milliyetçisi için temel eser sayılır. Günümüzde bu esere daha çok ihtiyacımız vardır. Milli kimliğimizi unutmuşken, kimi yazarlar(Orhan Pamuk) ermeni tezlerinin avukatlığına soyunmuşken ellerine bu kitap verilmeli ve nereden geldikleri hatırlatılmalıdır.


Türk fîkir hayatı ve Türk milliyetçiliği için son derece önemli bir eser olan Türkçülüğün Esaslan, değişik zamanlarda resmî ve özel kurumlar tarafından yayımlanmıştır. Bunlann içinde kısmen sadeleştirilenler bulunduğu gibi, eserin dil ve üslübu tamamen değiştirilmiş olanlar da vardır.Bilindiği gibi Türkiye özellikle 1960-1980 yıllannda genel anarşiye bağlı olarak bir de dil anarşisi yaşamıştır.Türkçe'nin sadeleştirilip geliştirilmesi konusu, ilim ve kültür konusu olmaktan çıkmış tamamen "siyasi" veya "ideolojik" bir konu haline getirilmiştir. Türkçe üzerinden yürütülen bu oyunlar Türk milleti üzerinde bir "kültür ihtilali" denemesi yapılmıştır. Türk dil ve kültürü üzerinde oynanan bu korkunç oyundan hem Türkçe hem yeni nesiller büyük zarar görmüştür.[İmza]

Bir dava adamı olarak Ziya Gökalp bu ülke için büyük çalışmalar yapmış, gelecek nesiller için yapmış olduğu çalışmalar elbet birgün sonuç verecektir. Elbet birgün kim olduğumuzu hatırltacaktır.

1 yorum:

  1. Değerli Dost,
    ZİYA GÖKALP TÜRKİYENİN EN ÖNEMLİ YAZAR,ŞAİR VE DE AYDINIR.BAKINIZ YAZINIZDA ORHAN PAMUK'TAN BAHSETMİŞSİNİZ.o zat ermeni meselesi hakkında atıp tutarken ve ZİYA GÖKALP TÜRKÇENİN VE TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARINI KALEME ALMIŞTIR.MALUMUNUZ ZİYA GÖKALP DİYARBAKIRLIDIR.BENİM MEMLEKETLİM.BAKINIZ NOBEL ÖDÜLÜ ALMAK İÇİN "yabancılaşan pamuk" TÜRKÇEYİ VE TÜRK İNSANINI KARALAMIŞTIR.BİRDE ŞUNU DA BELİRTMEK İSTERİM ZİYA GÖKALP DİYARBAKIR'LI AYNI ZAMANDA DA ATATÜRKÇÜ VE TÜRKLÜĞÜ ÖN PLANDA TUTTU.İŞTE GERÇEK DOĞULULAR SAYIN GÖKALP GİBİ DÜŞÜNENDİR.20 TANE DTP Lİ GİBİ DÜŞÜNEN DEĞİLLERDİR.ZİYA GÖKALP DOĞU İNSANINI BU ÇALIŞMALARIYLA İSPATLAMIŞTIR.ÜLKESİNE BAĞLI VATANSEVER DOĞU İNSANINI BİZLERE SUNMUŞTUR.

    yazan:www.ufuk2008.blogcu.com

    YanıtlaSil