16 Mayıs 2009 Cumartesi

Harlem'in Beyaz Atlısı-2

Dün rastladım şu Afro-Amerika'lıların özgürlük savaşçısı Malcolm X'in Barrack Obama'dan utandığı haberine. Gerçi arşivlerde geziyordum. Ama hala bana göre dumanı üstünde bir konu bu mesele. Kimisi Obama için gizli bir müslüman diyor; kimiside Obama için dünya barışının sağlanmasında lider isim olarak görüyor.

Amerikan tarihini anlamak bir iktisat tarihini anlamaktır’ demek yanlış olmaz. Amerikan toplumunun oluşum serüvenini, ‘birey’in özgürlük ve hak mücadelesini anlamak kapitalizmin pazar oluşturma anlayışı ve sistemin yeni çıkar arayışlarını kavramadan mümkün görünmüyor.
Böyle bir tedirginlik oturdu içime. Malcolm X’in Barack Obama’dan “bir” farkı vardır. O da teslim oluşudur. Malcolm X bir şeye teslim oldu. Bir şeyi teslim etti. Bir şeyin hakkını teslim etmek için canını teslim etti.

Malcolm X’in rengi dünya sisteminin efendileri için tehditti.
Malcolm rengini belli ediyordu çünkü.Obama’nın rengi kapitalizmin teminatıdır. Obama ile dünya sistemi ağaran saçlarına dip boyası attırmış oldu.Malcolm X’in asaleti müslümanlığından menkuldür. Biz onu babasının, atasının dini üzere/dini üzerinden tanımayız.Oysa bilinçaltından müslümanlara Obama’nın atalarının müslüman olduğu bilgisi yedirilir.Malcolm X’in karizması tercihinden ileri gelir. O dünyaya karşı durmayı tercih etmiştir. Obama’nın karizması reklam şirketlerinin başarısından ileri gelir. Dünyayı arkasına almıştır. Gülüşü, gömleği, gravatı hep ince matematiktir.
Veda Ederken;

“Geçmişi asırlara dayanan Siyah direniş hareketinde iki eğilim vardır. Birincisi, sahibi hastalandığında, “neyin var efendi, hasta mıyız?” diye soran ‘ev kölesi’ tavrının tipik bir örneği olan ve Martin Luther King Jr.’da simgelenen ‘medeni haklar’ modeli; ikincisi, sahibi yatağa düştüğünde, efendisi bir an önce ölsün diye dua eden ‘tarla kölesi’ tavrını benimseyen ve Malcolm X’in çizgisinde somutlanan derin direniş hareketi. ” Mumia Ebu-Cemal/Biz Özgürlük İstiyoru.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder